• 2021/2022

        • Spotkanie z Panią Małgorzatą Puławską

          06.06. 2022r. w ramach zajęć świetlicowych uczniowie klas I - III spotkali się z p. Małgorzatą Puławską, mamą Dominika Puławskiego, ucznia klasy I naszej szkoły, która jest szefową kuchni w warpuńskiej restauracji We Młynie. Na wstępie p. Małgosia opowiedziała o drodze, która zaprowadziła ją do obecnego miejsca pracy. W kolejnej części spotkania zaspokajała ciekawość uczniów, odpowiadając na liczne pytania związane z jej pracą. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze. Naszemu gościowi bardzo dziękujemy.

           

          O ekologii

          1 czerwca uczniowie klasy drugiej wzięli udział w zajęciach na temat "Zanieczyszczenie oceanów''  i ''Nadmiar plastiku, a produkty wielokrotnego użytku''.Odbyła się rozmowa wprowadzająca i dyskusja na podstawie filmów edukacyjnych ''Co naprawdę dzieje się z butelką, którą wyrzucasz?''. Dzieci pracowały z bazgrolnikiem "Co pływa w Oceanie" oraz "Przyjaciel na lata''. Na koniec podsumowaliśmy całość programu przypominając najważniejsze informacje. Dzieci otrzymały koszulki ze swoimi pracami z zajęć.

          Kolorowy tydzień

          to temat minionego tygodnia. Uczniowie oglądali filmy edukacyjne, słuchali piosenek o kolorach, odbyły się quizy, poznali kolory podstawowe i pochodne, dowiedzieli się co oznaczają kolory w malarstwie i jakie znaczenie mają kolory w naszym życiu. Dzieci kolorowały mandale, mieszając kolory malowały tęczę. Zajęcia miały na celu tworzenie miłej atmosfery w grupie i terapię kolorem.

           

           

          "Co się dzieje, jak się nie je?"

          to temat zajęć realizowanych w świetłicy szkolnej 10 maja, w których wzięli udziałuczniowie klasy II.

          Odbyła się burza mózgów, dzieci podawały swoje przemyślenia na temat ''Co się może stać jak nie będziemy jeść?'', obejrzały film edukacyjny ''Po co jemy?'', a następnie po omówieniu filmu pracowały z kartą pracy ''Co się dzieje, jak się nie je ? ''. Na zakończenie jako podsumowanie obejrzały prezentację multimedialną PAH.

           

          Dzień Ziemi

          Z okazji Dnia Ziemi odbyły się  zajęcia pt. "Nasza Ziemia'', uczniowie wzbogacili wiedzę i słownictwo na temat ziemi oraz zwrócili uwagę na konieczność jej ochrony  przed szkodliwą działalnością ludzi.

          Dzieci obejrzały animacje edukacyjne ''Woda nie tylko w kranie" i "Oszczędzanie wody to za mało". Uczniowie wykonali plakat zatytułowany"Nasza Ziemia".

           

           

           

           

          Żyj zdrowo, jedz kolorowo

          to temat minionego tygodnia w świetlicy. Uczniowie poznali zasady zdrowego odżywiania, oglądali filmy edukacyjne, rozwiązywali krzyżówki, pracowali z wykreślanką pt. "Warzywa i owoce'', wykonywali prace plastyczne.

           

           

          Światowy Dzień Wody

          22 marca wzięliśmy udział w Światowym Dniu Wody z PAH. Uczniowie obejrzeli prezentację pt. ''Wodne działania pomocowe PAH'', wykonywali ćwiczenie "Zjedzona woda'', pracowali z plakatem ''Wodne wyzwania na świecie'', obejrzeli również animacje ''Oszczędzanie wody to za mało'' i "Woda nie tylko w kranie". Na koniec uczniowie rozwiązywali quiz będący podsumowaniem zdobytych wiadomości.

           

          Wiosna tuż, tuż

          to główny temat  tygodnia w świetlicy. Dzieci oglądały filmy edukacyjne, odbywały się rozmowy, rozwiązywały krzyżówki, odgadywały wiosenne zagadki, kolorowały i wycinały bociany, tworzyły z płatków kosmetycznych wiosenne kwiaty. Zajęcia rozbudzały wrażliwość na piękno przyrody, dzieci poznały nazwy i wygląd pierwszych wiosennych kwiatów.

           

           

           

          Do czego ludziom potrzebna jest woda?

          to temat warsztatów dla uczniów klasy II. Odbyła się rozmowa wprowadzająca, uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną omawianą przez nauczyciela, pracowali z plakatem pt. "W jaki sposób ludzie na świecie pozyskują wodę?''.

           

           

          Z higieną za pan brat

          to kolejny temat realizowany w świetlicy.

          Uczniowie wzięli udział w rozmowach, rozwiązywali krzyżówki na skojarzenia i zagadki obrazkowe, obejrzeli filmy i prezentacje multimedialne na temat higieny i zdrowia. Dzieci poznały piramidę zdrowego żywienia. Zajęcia uczyły dzieci właściwych zachowań prozdrowotnych.

           

           

          Dzień Kobiet

          Tydzień w świetlicy upłynął nam na pogadankach, rozmowach na temat roli kobiety i jej znaczenia we współczesnym świecie. Dzieci oglądały prezentacje multimedialną, poznały zawody jakie wykonują kobiety, rozwiązywały krzyżówki, kolorowały, ozdabiałyi wycinały prace z okazji 8 marca. Zajęcia odbywały się w radosnych nastrojach przy dźwiękach piosenek na Dzień Kobiet.

           

          Co się dzieje gdy natura szaleje?

          W warsztatach pod tym tytułem udział wzięli uczniowie klasy drugiej. Dzieci zapoznały się z pojęciem katastrofa naturalna. Odbyła się rozmowa na podstawie plakatu "Czym są i co mogą zniszczyć katastrofy naturalne?'', obejrzeli film edukacyjny pt. "Powódź i susza''. Uczniowie pracowali z kartami pracy dowiadując się jak zniszczenia wpływają na to czy ludzie mają co jeść i pić. Zastanawiali się jak można pomóc ludziom dotkniętym brakiem wody, prądu, żywności i dostępu do pomocy medycznej. Warsztaty spotkały się z dużym zainteresowaniem dzieci.

           

           

          Ruch to zdrowie

          Kolejny tydzień upłynął w świetlicy z tematem przewodnim ''Ruch to zdrowie''.Dzieci oglądały filmy edukacyjne, kolorowały i wycinały, poznały różne dyscypliny sportowe. Zajęcia propagowały aktywny sposób spędzania czasu wolnego, zalety aktywności fizycznej oraz uświadomiły dzieciom potrzebę dbania o własne zdrowie i przestrzegania zdrowego trybu życia.

           

          Dzień kota

          18 lutego w świetlicy obchodzono "Światowy dzień kota ''. Dzieci poznały ciekawostki na ich temat oraz historię kota domowego. Uczniowie dowiedzieli się np. do czego kotu służą wąsy, czy koty widzą kolory, poznali różne rasy kotów, a następnie wykonali maski kota.

           

           

          Kim chcę zostać? Poznajemy zawody.

          to kolejny temat realizowany na zajęciach świetlicowych. Uczniowie odgadywali zagadki, odbyły się zabawy słowne. Pracowaliśmy z kartą pracy "Zawody'', czytaliśmy wiersze o zawodach i oglądaliśmy filmy edukacyjne prezentujące różne zawody. Dzieci wykonały dużo prac plastycznych.

           

           

          Walentynkowy zawrót głowy

          to temat ubiegłotygodniowych zajęć w świetlicy szkolnej.  Uczniowie poznali tradycje i zwyczaje walentynkowe, projektowali z walentynkowe prace plastyczne, odgadywali zagadki. Prace jak zwykle ozdobiły naszą galerię prac w świetlicy.

           

          Karnawał w świetlicy

          Karnawał to główny temat w świetlicy po przerwie świątecznej. Uczniowie zapoznali się z tradycją zabaw karnawałowych i w radosnym nastroju wykonali szereg prac karnawałowych, które ozdobiły naszą galerię prac.

           

          Andrzejki

          Klasy V, VI i VII wzięły udział w Andrzejkach w świetlicy. Uczniowie zapoznali się z tradycjami i obrzędami ludowymi związanymi z Andrzejkami.  Przy zapalonych świecach i dźwiękach muzyki odbyły się wróżby: buty, przepowiednie na nowy rok oraz wróżenie sobie przyszłego zawodu. Każdy napisał na karteczce  swoje marzenie, a karteczki zostały zalane wodą. Te, które wypłynęły zwiastowały spełnienie tego marzenia, przekłuwanie serc. Odbył się też konkurs "Kto nadmucha największego balona". Konkurs i wróżby wywołały wiele pozytywnych emocji i dużo radości.

           


          Dzień Pluszowego Misia

          Uczniowie klas I i II wzięli udział w zajęciach związanych z dniem pluszowego misia. Poznali historię powstania pluszowego misia, dowiedzieli się kiedy dokładnie ustanowiono ''Światowy Dzień Pluszowego Misia'', jak powstała maskotka, jakie imię otrzymała i dlaczego. Odbyły się zabawy plastyczne, tworzenie z kolorowych  kółek głowy misia.

           

           


          Uczniowie klasy III wzięli udział w spotkaniu z Panią Elżbietą Banaszewską - pielęgniarką szkolną,

           

          która zapoznała ich ze specyfiką tego zawodu. Dzieci obejrzały film edukacyjny pt. 'Pielęgniarki", który następnie nasz gość omówił, a uczniowie zadawali pytania dotyczące treści filmu.

           

          "Życzliwość i czynienie dobra"

          to cykl zajęć realizowanych w świetlicy.Uczniowie dowiedzieli się jak ważne jest bycie życzliwym i jak miło jest usłyszeć i powiedzieć drugiej osobie miłe słowa. Efektem wspólnej pracy jest wystawa prac uczniów, wspólnie wykonany plakat, ordery życzliwości. Zajęcia były dobrą zabawą z dużą dawką wzajemnej życzliwości.


          Godziny Wychowawcze ze Światem

          W piątek 19.11.2021r odbyły się zajęcia z klasą II pt. Godziny Wychowawcze ze Światem pt. ''Moi rówieśnicy i moje rówieśniczki w innych krajach ''.

          Odbyła się pogadanka wprowadzająca w temat, a następnie dzieci obejrzały prezentację multimedialną zatytułowaną ''Dzieci z różnych stron świata, ich domy i zabawy". Uczniowie poznali nazwy zabaw z różnych państw i ich reguły, zobaczyli jak wyglądają ich domy, jakie mają zabytki. Pracowali z kartą pracy "Więcej nas łączy niż dzieli ''. Zajęcia pokazały, że dzieci z innych krajów są takie same jak oni. Uczniowie otrzymali do pokolorowania kolorowanki "Dzieci świata''.


          "Lubimy się razem bawić''

          to główny temat minionego tygodnia w świetlicy. Dzieci oglądały film pt. ''Dawne gry i zabawy naszych dziadków i rodziców". Poznały reguły dawnych zabaw, chłopcy tworzyli tor z klocków do gry w kapsle,grali w szachy, a dziewczęta bawiły się w sklep oraz grały w gumę. Odbyła się ciekawa rozmowa z uczniami, którzy podzielili się opowieściami o zabawach ich dziadków i rodziców. Zajęcia uczyły dzieci umiejętności współpracy i wspólnej zabawy, utrwaliły zasady poznanych gier i zabaw.

           

           

           

           


          Święto Niepodległości

          Tematem nowego tygodnia w świetlicy było Święto Niepodległości. Uczniowie zapoznali się z "Legendą o Lechu, Czechu i Rusie", utrwalili sobie symbole narodowe, wykonali patriotyczne prace plastyczne. Zajęcia kształtowały szacunek do historii naszego kraju oraz poczucie tożsamości narodowej.


          Stop agresji

          Od 2.11. 2021r do 5.11.2021r w świetlicy odbywały się zajęcia zatytułowane ''Stop agresji i przemocy".

          Uczniowie dowiedzieli się jak sobie radzić z agresją i przemocą, jak przezwyciężyć złość i jakie są przejawy złości i agresji. Wskazano także możliwości i sposoby radzenia sobie z nią. Dzieci wykonały szereg prac plastycznych.


          Jesienne klimaty

          W ostatnim tygodniu uczniowie w świetlicy pracowali pod hasłem "Jesienne klimaty, spacer i deszcz''.

          Odbyły się rozmowy na temat cykliczności pór roku, charakterystycznych cechach jesieni, o zjawiskach atmosferycznych. 22.10 2021r odbyło się spotkanie z klasą drugą, w ramach realizacji programu ''Godziny Wychowawcze ze Światem'', którego tematem "Gdzie na świecie mieszka najwięcej ludzi?".

           


          "Zwierzęta i ich środowisko życia" i "Jesteśmy różni, jesteśmy razem".

           
          Uczniowie poznali zwierzęta żyjące na wsi, w lesie, zwierzęta różnych stref klimatycznych. Wykonali prace plastyczne i plakat  pt. "Przepis na akceptację różnorodności".
           
           
           
           
          Mój przyjaciel ptak
           
          to hasło ostatniego tygodnia września w szkolnej świetlicy.
          Uczniowie słuchali wierszy o ptakach, oglądali prezentacje multimedialne i filmy edukacyjne, rozwiązywali krzyżówki , słuchali odgłosów ptaków, poznali ich nazwy i wygląd, dowiedzieli się dlaczego niektóre ptaki odlatują na zimę do ciepłych krajów. Dzieci wykonały prace plastyczne: wycinały, składały z elementów, kolorowały. Zajęcia miały na celu kształtowanie opiekuńczej postawy wobec zwierząt i uwrażliwianie na ich los.
           
          30 września obchodziliśmy Dzień Chłopca
          Chłopcy przystąpili do rywalizacji w konkurencjach: próba odwagi, powagi, wytrzymałości i mądrości. Odpowiadali na zadawane pytania w konkursie Omnibus. Obejrzeli prezentację multimedialną. Na koniec dziewczęta przyznały chłopcom ordery "Chłopak na medal".
           
           
          Dzień głośnego czytania
          Uczniowie klasy pierwszej dnia 29.09.2021r uczestniczyli w świetlicy szkolnej w Dniu głośnego czytania. Uczniowie wysłuchali opowiadania o tematyce ekologicznej pt. "Żółw Zenek",  czytanego przez p. Beatę Gołębicką. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną pt. "Poznajemy gatunki zwierząt w Polsce zagrożone wyginięciem '', kolorowały sówkę. Wydarzenie odbyło się we współpracy z biblioteką szkolną.
           

          Co przyniesie jesień?

          Kolejny tydzień w świetlicy upłynął nam pod hasłem "Co przyniesie jesień?". Dzieci uczestniczyły w rozmowach na temat jesieni, oglądały filmy edukacyjne, kolorowały jesienne malowanki, malowały akwarelami jesienny pejzaż, wykonały owoce i warzywa, jeża z kolorowego papieru i grzyby. Prace uczniowie wykonywali przy dźwiękach piosenek jesiennych.
           

           

          Kultura osobista

          Tematem tygodnia od 13.09 do 17.09 była kultura osobista. Odbyły się rozmowy na temat  przestrzegania zasad kultury osobistej i używania ważnych słów (przepraszam , dziękuję...). Uczniowie oglądali filmy i bajki edukacyjne. Kolorowali, wykonali z kolorowego papieru „Kwiat dobrych manier".

          Nasze zasady

          Pierwszy tydzień w świetlicy to poznawanie regulaminu, prace organizacyjne, wzajemne poznawanie się. Na zajęciach odbyły się pogadanki na temat zasad panujących w świetlicy. Uczniowie tworzyli drzewo, na którym każde dziecko umieściło zasadę panującą w świetlicy, własnoręcznie napisaną. Dzieci ułożyły  wspólnie „Kodeks świetlika”, odrysowywały swoje dłonie, na których zostało zapisano ich imię i nazwisko. Prace uczniów zostały umieszczone w galerii prac w świetlicy.