- Założenia programu Szkoła wierna dziedzictwu
- Święto Niepodległości
- Wycieczka do Warszawy
- Żywa lekcja historii
- W poszukiwaniu śladów przeszłości
- Wybory Patrona Szkoły Podstawowej
- W SZEREGACH 13. Żeńskiej Drużyny Harcerskiej „BABSKI ODDZIAŁ”
- Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
- Pamiętam. Katyń 1940
- Łączy nas pamięć
- Kiermasz ciast patriotycznych
- I zuch może być żołnierzem
- Klasowy konkurs historyczny
- Nietypowe lekcje historii
- Wycieczka do Skansenu
- Konkurs Poezji Religijnej i Patriotycznej
- Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
- Prezentacja o Irenie Sendlerowej
- Dzień Ireny Sendlerowej
Wybory Patrona Szkoły Podstawowej
8 lutego odbyły się wybory Patrona naszej szkoły. Spośród 5 kandydatur społeczność szkolna wybrała Irenę Sendlerową.
Zapraszamy do zapoznania się z krótką notką biograficzną.
Rok 2018 będzie Rokiem Ireny Sendlerowej - zdecydował Sejm, oddając w ten sposób "hołd Tej, która z największym poświęceniem działała na rzecz ratowania drugiego człowieka". W tym roku przypada 10. rocznica śmierci Ireny Sendlerowej.
Irena Sendler, z domu Krzyżanowska, urodziła się w 1910 r. w Otwocku; jej ojciec był lekarzem. W czasie okupacji zaangażowała się w konspirację. Pomagała żydowskim współobywatelom, zanim jeszcze powstało getto warszawskie.
Jako pracownica wydziału opieki społecznej zarządu miejskiego w Warszawie, który znajdował się pod nadzorem okupanta, miała przepustkę do getta. Władze niemieckie nie zgodziły się, by opieka społeczna docierała do mieszkających tam Żydów, zezwalano jednak na udzielanie im pomocy medycznej. Przebrana za pielęgniarkę, wraz ze swymi współpracownikami Irena Sendlerowa nosiła tam jedzenie, leki i pieniądze; zorganizowała akcję przemycania dzieci żydowskich z getta.
Wyprowadzane z getta dzieci, były umieszczane w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach. Ich zaszyfrowane nazwiska Sendlerowa zapisywała na paskach bibułki, które wkładała do słoików i zakopywała. Po zakończeniu wojny rozszyfrowany spis trafił do szefa Centralnego Komitetu Żydów w Polsce Adolfa Bermana. Prowadzony przez Sendlerową rejestr uratowanych dzieci pozwolił po zakończeniu wojny na poznanie przez nie własnej tożsamości i odnalezienie bliskich.
Po wojnie zajmowała się działalnością socjalną.
W 1965 r. została uhonorowana przez izraelski instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W 1991 r. otrzymała honorowe obywatelstwo Izraela.
W 2003 r. została odznaczona Orderem Orła Białego. W 2007 r. na wniosek dzieci otrzymała Order Uśmiechu. W 2006 r. prezydent Lech Kaczyński wystąpił z inicjatywą przyznania jej Pokojowej Nagrody Nobla.
Zmarła 12 maja 2008 r., w wieku 98 lat.
Do końca życia twierdziła, że mogła zrobić więcej.
Źródło:(PAP)
I. Sendlerowa w młodości,
podczas II wojny światowej,
pod koniec życia.
Źródła fotografii: wolna licencja.