Przebieg egzaminu ósmoklasisty
Egzamin ósmoklasisty odbywa się w maju. Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpi do egzaminu w tym terminie, przystępuje do niego w czerwcu.
Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany przez trzy kolejne dni:
13 maja – egzamin z języka polskiego, który trwa 150 minut
14 maja – egzamin z matematyki, który trwa 125 minut
15 maja – egzamin z języka obcego nowożytnego, który trwa 110 minut.
Co musisz zabrać na egzamin ósmoklasisty?
Każda osoba podchodząca do egzaminu ósmoklasisty powinna mieć ze sobą:
długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem) – polecamy zabranie dwóch;
linijkę – być może będzie przydatna, jeśli na egzaminie pojawią się zadania wymagające nakreślenia figur geometrycznych;
sprzęt medyczny i leki (dotyczy osób z chorobami przewlekłymi lub niesprawnych czasowo);
butelkę wody.
Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także wnosić do sali egzaminacyjnej urządzeń telekomunikacyjnych lub korzystać z takich urządzeń w tej sali (z wyjątkiem urządzenia telekomunikacyjnego wyposażonego w aplikację służącą do monitorowania stanu zdrowia ucznia).
Szczegółowe informacje o zasadach przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty są dostępne tutaj.
Wyniki i zaświadczenia
W 2025 r. uczniowie poznają swoje wyniki i otrzymają zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty 4 lipca. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu.
Wynik procentowy to odsetek punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które uczeń zdobył za zadania z danego przedmiotu.
Wynik centylowy to odsetek liczby ósmoklasistów (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy uzyskali z egzaminu z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż zdający.
Na przykład uczeń, który z języka polskiego uzyskał 78% punktów możliwych do zdobycia (wynik procentowy), dowie się z zaświadczenia, że wynik taki sam lub niższy uzyskało 73% wszystkich zdających (wynik centylowy), co oznacza, że wynik wyższy uzyskało 27% zdających. Wynik centylowy umożliwia porównanie swojego wyniku z wynikami uczniów w całym kraju.
Wyniki egzaminacyjne są ostateczne i nie mogą być podważone na drodze sądowej.