- Wyjazdy nauczycieli w ramach programu Erasmus +
- Relacja z wyjazdu na szkolenie dla nauczycieli
- Działania podjęte w ramach uczestnictwa w Erasmus+
- Upowszechnianie działań w ramach projektu Erasmus+
- Opis projektu Erasmus+ w języku angielskim
- Oświadczenie uczestnika projektu Erasmus+
- Zakładane efekty uczestnictwa w programie Erasmus+
- Potrzeby szkoleniowe
- Kryteria wyboru uczestników
- Uczestnicy projektu Erasmus+
- Cele projektu Erasmus+
- Projekty unijne w naszej szkole
- Relacja z pobytu
- "School Power" szkolenie dla beneficjentów programu
Cele projektu Erasmus+
Nasi nauczyciele są chętni i otwarci na nowe doświadczenia związane z podnoszeniem kwalifikacji, chcą wciąż uczyć się nowych rozwiązań, jakie pozwolą im być gotowym do pracy z obecną młodzieżą, która mając informacje z różnych źródeł nie traktuje już szkoły jako jedynego miejsca zdobywania wiedzy. Nasi nauczyciele zauważają potrzebę podnoszenia kwalifikacji oraz umiejętności, także tych językowych by jak najlepiej sprostać wyzwaniom jakie są przed nimi stawiane. Głównym obszarem nad którym pracujemy i dalej chcemy pracować jest motywacja uczniów do wspólnego działania ich na rzecz klasy, szkoły i społeczności lokalnej. Jako szkoła szukamy wciąż nowych możliwości motywowania uczniów do aktywnej postawy. Kolejnym obszarem w jakim nasi nauczyciele chcą poprawić sytuację jest stworzenie bazy dydaktycznej i kreatywne korzystanie z technologii informacyjno- komunikacyjnych , narzędzi online w pracy z uczniami na lekcji, ale również poza nimi. Na tym etapie wielu z nich nie jest gotowych do korzystania z nowych narzędzi w nauczaniu. Nie mamy rozwiniętej współpracy międzynarodowej, i czeka nas wiele pracy w tym obszarze, dlatego zależy nam na udziale w programie Erasmus Plus, dzięki niemu nasza szkoła będzie znana przedstawicielom innych krajów, będziemy mogli szybciej nawiązać współpracę z chętnymi szkołami.
Projekt Erasmus + oraz obszary w jakich chcemy rozwijać się jako nauczyciele oraz jako szkoła - cała społeczność szkolna w temacie wyrównywania szans naszych uczniów w porównaniu do uczniów szkół miejskich, chcemy nadążać za tym, co dzieje się wokół tzw. nowości technologicznych, pracy z użyciem narzędzi online. Jesteśmy otwarci na wszelkie nowe formy pracy na lekcji oraz formy zajęć pozalekcyjnych i pracy na poziomie akcji na rzecz społeczności lokalnej.
Oprócz wyjazdu mamy zamiar przygotować „Akcję reklamową” na temat naszego kraju, regionu i szkoły, tj. prezentację opowiadającą o tym, co dzieje się w Polsce, naszej okolicy i miejscowości, oraz przedstawiającą różne interesujące fakty na nasz temat. Mamy zamiar dalej rozwijać umiejętności językowe naszych uczniów, sprawiać by otwierali się i konwersowali w języku obcym, planujemy różnego rodzaju konkursy wiedzy, umiejętności językowych, a nawet konkursy „talentów” z języków obcych, tj. Konkurs Piosenki świątecznej w języku angielskim, Powiatowy Konkurs Piosenki Zagranicznej. Jest to konkurs, w którym nasi uczniowie zdobywają miejsca na podium, oraz np. Dzień Języków obcych , Dzień Europejski, by przybliżać naszych uczniów ku innym europejskim kulturom. Mamy też w tradycji i chcemy kontynuować wszelkiego rodzaju akcje promujące zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną, będziemy realizować w naszej szkole „W-F z klasą,” „Move week” i inne akcje, które mogą być interesujące dla reprezentantów szkół z innych krajów Europy. Jesteśmy też otwarci na społeczność lokalną , szkoła organizuje różnego typu imprezy kulturalne dla społeczności lokalnej np. Festyn rodzinny, czy Festyn jesienny, Targi Zdrowej Żywności, będziemy to kultywować dalej by integrować szkołę z naszą lokalną społecznością.
Wszystkie te elementy przyczynią się do osiągnięcia celów projektu dzięki wiedzy, jaką posiądą nauczyciele biorący udział w projekcie, a dzięki nim również inni nauczyciele naszej placówki, nauczyciele zdobędą niezbędną wiedzę do rozwoju naszych umiejętności językowych oraz metodycznych wskazówek, dzięki wymianie doświadczeń z innymi nauczycielami, odwiedzinom w szkołach brytyjskich, rozmowom z brytyjskimi uczniami nasze horyzonty będą o wiele szersze i pojawią się nowe możliwości wprowadzenia innowacji w naszej szkole . Po wyjeździe oraz w trakcie realizacji całego programu Erasmus + będziemy działać na rzecz integrowania naszych lekcji z rozwiązaniami technologii informacyjno-komunikacyjnych, tj. uczniowie mogą już korzystać ze wskazówek nauczyciela anglisty na stworzonej przezeń platformie, i chcielibyśmy to dalej rozwijać dzięki jeszcze większej wiedzy na temat pożytku jaki płynie z tego typu rozwiązań. Nasi uczniowie będą również angażowani w realizację zamierzonych celów i dzięki temu będą przyczyniali się do sukcesów na poziomi szkoły i poza nią, będą rozwijali się na wielu płaszczyznach z naszą pomocą.
Zdobyte doświadczenie pomoże nauczycielom unowocześniać plan strategicznego rozwoju szkoły odnoście zarówno procesów dydaktycznych, działań opiekuńczo – wychowawczych, organizacji pracy szkoły, a nawet działać pod względem zmian infrastruktury i bazy szkoły. Nasza szkoła stara się działać jak najlepiej, by nasi uczniowie mieli jak najlepsze warunki pracy w miarę naszych możliwości bazowych. Działamy i dalej będziemy starać się o wybudowanie hali sportowej w naszej szkole, prawdopodobnie wiadomości uzyskane od reprezentantów innych krajów podczas wyjazdu na szkolenie i wymiany doświadczeń pomoże nam wprowadzić potrzebne zmiany w projekcie rozwoju szkoły, tak byśmy mogli działać prężnie w temacie poprawy warunków lokalowych, współpracować z władzami gminy na rzecz budowy hali i wspólnymi siłami doprowadzić tę sprawę do końca . Wymiana doświadczeń oraz wiedza zdobyta podczas wykładów metodycznych i językowych będzie owocowała w nowych kreatywnych rozwiązaniach odnośnie kształcenia uczniów naszej szkoły, podnoszenia wyników kształcenia uczniów oraz w przypadku doboru odpowiedniego diagnozowania poziomu wiedzy i umiejętności uczniów tj. Wiadomości pozyskane poprzez realizację projektu i wyjazdy nauczycieli będą przekazane całej radzie pedagogicznej i wspólnie będziemy podejmować decyzje odnośnie włączenia nowych rozwiązań dla poszczególnych elementów planu strategicznego rozwoju szkoły w przyszłości. Będziemy też wprowadzać innowacje w kwestii bezpieczeństwa uczniów w szkole, kwestii ich praw i obowiązków oraz szkoły jako miejsca ,w której nie ma tolerancji na przejawy agresji. Mamy swoje rozwiązania, ale uważamy, że dzięki wymianie doświadczeń z innymi nauczycielami oraz nowych doświadczeniom nauczycieli, którzy wyjadą na szkolenie będziemy usprawniać plan strategicznego rozwoju szkoły.R. Konieczny, W. Samborski, B. Gołębicka, I. Świder