- Wyjazdy nauczycieli w ramach programu Erasmus +
- Relacja z wyjazdu na szkolenie dla nauczycieli
- Działania podjęte w ramach uczestnictwa w Erasmus+
- Upowszechnianie działań w ramach projektu Erasmus+
- Opis projektu Erasmus+ w języku angielskim
- Oświadczenie uczestnika projektu Erasmus+
- Zakładane efekty uczestnictwa w programie Erasmus+
- Potrzeby szkoleniowe
- Kryteria wyboru uczestników
- Uczestnicy projektu Erasmus+
- Cele projektu Erasmus+
- Projekty unijne w naszej szkole
- Relacja z pobytu
- "School Power" szkolenie dla beneficjentów programu
Potrzeby szkoleniowe
Nasi nauczyciele widzą potrzebę podnoszenia kwalifikacji oraz umiejętności, także tych językowych by jak najlepiej sprostać wyzwaniom jakie są przed nimi stawiane. Naszym głównym obszarem nad ,którym pracujemy i dalej musimy pracować jest motywacja uczniów do aktywnego działania ich na rzecz klasy, szkoły, społeczności lokalnej. Są jednostki, które zawsze chętnie udzielają się w szkole, lecz z roku na rok zauważamy, iż jest ich coraz mniej. Słaba jest też motywacja uczniów do nauki języka obcego. Dlatego poszukujemy nowych możliwości motywowania uczniów do aktywnej postawy. W związku z tym szkolenie w zakresie metodyki nauczania może dać możliwość poznania nowych metod, sprawdzonych w pracy z uczniami i co najważniejsze przynoszące widoczne efekty w postaci umiejętności językowych uczniów. Kolejnym elementem , który należałoby poprawić jest zorganizowane i kreatywne korzystanie z technologii informacyjno- komunikacyjnych , narzędzi online w pracy z uczniami na lekcji, ale również poza nimi.
W naszej szkole tylko 3 nauczycieli posługuje się językiem obcym. Dwóch z nich językiem angielskim, jeden niemieckim. W obecnych warunkach brak umiejętności posługiwania się językiem obcym jest problemem w nawiązywani kontaktów międzynarodowych z innymi placówkami, a także korzystania z projektów czy szkoleń.
Nasza szkoła potrzebuje szkoleń w zakresie współpracy międzynarodowej i korzystania z funduszy unijnych. Nie mamy doświadczenia w nawiązywaniu kontaktów z innymi szkołami, tworzenia konkretnych projektów na zdobycie funduszy unijnych.
Do mocnych pomocnych w realizacji naszego projektu należą:
Jeden uczestnik projektu posiada wyższe wykształcenie do nauczania języka angielskiego, 20-letni staż pracy z uczniami i aktywnie uczestniczy w doskonaleniu zawodowym. Są otwarci na zmieniające się stosowane metody nauczania języka. Koordynator posiada doświadczenie w korzystaniu z projektów bowiem sam dwa razy realizował projekty dotyczące metod nauczania języka angielskiego w Wielkiej Brytanii. Prowadzi w szkole dodatkowe zajęcia pozalekcyjne z języka angielskiego. Dzięki właśnie jego i pani Dyrektor staraniom powstała w naszej szkole sala językowa z dobrym wyposażeniem tzn. oprócz nowego, estetycznego wyposażenia sali w postaci mebli ,uczniowie mają do dyspozycji tablicę interaktywną oraz stałe połączenie internetowe. Do mocnych stron można również zaliczyć posiadanie i prowadzenie strony internetowej szkoły, na której umieszczane są aktualności, ogłoszenia i osiągnięcia uczniów. Poza tym wszyscy nauczyciele posiadają umiejętność korzystania w swojej pracy z komputera i coraz częściej te bardzo dobrze znane uczniom narzędzie pracy wykorzystują . Część nauczycieli ma doświadczenie w pozyskiwaniu funduszy unijnych min. na projekty przyrodniczo-ekologiczne. Poza tym wszyscy uczestnicy projektu wykazują chęć dalszego doskonalenia i bogacenia warsztatu pracy z uczniami.R. Konieczny, B. Gołębicka, W. Samborski, I. Świder